Program Børnekonferencen 2026
Onsdag d. 20. maj 2026 på Bygholm i Horsens
8.30 – 09.15 Ankomst, morgenmadsbuffet og besøg i udstillerområdet
9.15 Velkommen til Børnekonferencen
Daniel Nyboe Andersen, Konferencechef
9.20 – 10.15 Bo Hejlskov Elvén
Et forsvar for det gode børnesyn: Børn, der kan opføre sig ordentligt, gør det.
10.15 – 10.35 Pause
Besøg standene
10.35 – 11.30 Tea Thyrre Sørensen
Når leg bygger bro mellem mennesker
11.30 – 11.45 Benny Andersen Prisen 2026
Benny Andersen Prisen hylder personer, der yder ekstraordinær og succesfuld indsats for at forbedre vilkårene for et eller flere socialt udsatte børn i Danmark og synliggør de gode eksempler.
11.45 – 12.40 Frokostpause
Besøg standene
12.40 – 13.30 Rune Strøm
Berig eller bekrig dine omgivelser
13.30 – 13.50 Pause
Besøg standene
13.50 – 14.40 Dorthe Birkmose
Moralsk stress – når vilkårene er problemet
14.40 – 15.05 Kagepause
Besøg standene
15.05 – 15.55 Anette Prehn
Resiliens i børnehøjde
15.55 Farvel og på gensyn til Børnekonferencen 2027
Mød udstillerne på Børnekonferencen
Vi glæder os til at blive forkælet på konferencen, når Comwell Bygholm Parks egen restaurant skal sørge godt for os.
Comwell drager omsorg for mennesker og miljø og har som målsætning at være branchens foretrukne bæredygtige hotelkæde for gæster, medarbejdere og samarbejdspartnere. Alle Comwell hoteller har desuden Det Økologiske Spisemærke i bronze.
Morgen/Formiddag: Vi starter dagen med et energigivende og sundt udvalg af forskellige morgenmadslækkerier. Dertil naturligvis drikkevarer, herunder kaffe, te, saft og isvand.
Frokost: Vi skal nyde hotellets skønne frokostbuffet. Alle råvarer er nøje udvalgt under hensyntagen til både kvalitet, bæredygtighed, årstid og sundhed. Dertil forskellige drikkevarer, herunder saft og isvand.
Eftermiddag: Gå om bord i hotellets udvalg af sunde og søde fristelser, så det høje energiniveau holder helt frem til slutningen af konferencedagen.
Hele dagen: Isvand, bæredygtig økologisk kaffe og te er let tilgængeligt hele dagen